Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με τη λειτουργία των Αστυνομικών Σχολών 2014-15
Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με τη λειτουργία των Αστυνομικών Σχολών 2014-15

Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με τη λειτουργία των Αστυνομικών Σχολών 2014-15

Ενημέρωση υποψηφίων (μαθητών και αποφοίτων) σχετικά με τη λειτουργία των Σχολών της Αστυνομικής Ακαδημίας για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016.

Σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. Φ.251/145816/Β6/15-09-2014 εγκυκλίου μας, σχετικά με την ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2014-2015, σας γνωστοποιούμε επιπλέον τα ακόλουθα:

Επίσης, η Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας (για Αστυνομικούς) θα δεχτεί υποψηφίους(ήδη υπηρετούντες Αστυνομικούς) των πανελλαδικών εξετάσεων του 2015 και οι επιτυχόντες θα εγγραφούνστις οικείες σχολές κατά το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016.

Σε ό,τι αφορά τις διαδικασίες επιλογής για τους υποψηφίους των Σχολών της Αστυνομικής Ακαδημίας, προϋπόθεση είναι ο υποψήφιος να έχει κριθεί ικανός για τις Σχολές αυτές κατά τις προκαταρκτικές εξετάσεις που διενεργούνται για το σκοπό αυτό από τις ίδιες τις Σχολές σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Η σχετική προκήρυξη, που περιγράφονται τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και η διαδικασία των προκαταρκτικών εξετάσεων, ανακοινώνεται από το Υπουργείο ημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη ώστε οι υποψήφιοι να την αναζητήσουν προς ενημέρωσή τους.

Παρακαλούμε να φροντίσετε ώστε η εγκύκλιος αυτή (μπορεί να διανεμηθεί στους τελειόφοιτους) να αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων κάθε σχολείου.