Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας(Σχολικό έτος αναφοράς 2022-23)
Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αυτοαξιολόγηση Σχολικής Μονάδας Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας(Σχολικό έτος αναφοράς 2022-23)

Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας(Σχολικό έτος αναφοράς 2022-23)

Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας
Σχολική Μονάδα: ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ ΔΡΑΜΑΣ - 0956010
Σχολικό Έτος: 2022 - 2023

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία
Σχολική διαρροή - φοίτηση
A/A Στόχος Βελτίωσης Σχέδιο Δράσης
1
"Γνωριμία με επαγγέλματα και τομείς σπουδών και δεξιότητες για τη σύγχρονη αγορά εργασίας"
Οι μαθητές να ενημερωθούν από επαγγελματίες σχετικά με το ευρύ φάσμα επιλογών σε ακαδημαϊκό και επαγγελματικό
επίπεδο, καθώς και για κλάδους/επιστήμες που επιθυμούν ή και τομείς που δεν γνωρίζουν, να ενημερωθούν για τις συνθήκες στο σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον καθώς και τις απαιτούμενες δεξιότητες του 21ου αιώνα, οι οποίες θα
συμβάλλουν στην ενίσχυση της παραγωγικότητας και πρωτοβουλίας στην επαγγελματική τους πορεία και να
ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που τους αφορούν και χρειάζεται να γνωρίζουν ως ενεργοί πολίτες.

Διοικητική λειτουργία
Σχολείο και κοινότητα
A/A Στόχος Βελτίωσης Σχέδιο Δράσης
1
Καλλιέργεια ΕυρωπαϊκήςΣυνείδησης: 'Ο τόπος μου, η χώρα μου μέσα στην Ευρώπη'
Βασικός στόχος είναι η αναβάθμιση της γνώσης των νέων γύρω από τις αξίες της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη, ώστε να μπορούν να συμμετέχουν ενεργά τόσο στην διαμόρφωση του δημόσιου βίου, όσο και στην εμπέδωση της Δημοκρατίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επίσης βασικός στόχος είναι η εξοικείωση των μαθητών με τις βασικές πολιτικές και τα θεσμικά όργανα της Ε.Ε., τα οποία εκπροσωπούν του ευρωπαίους πολίτες. Εν κατακλείδι η αναγνώριση των ευκαιριών που προσφέρει η συμμετοχή της χώρας μας στην Ε.Ε.